Global miljövecka hos Logica

Logica, Sveriges största it-tjänstföretag, inleder idag en global miljövecka där 40.000 medarbetare i 40 länder, varav cirka 5.500 i Sverige, engagerar sig för minskad miljöpåverkan.

Under 2008 genomfördes Logicas första globala miljödag. I år har Logica intensifierat sitt miljöarbete ytterligare genom att hela koncernen genomför en miljövecka den 16 – 20 november. Varje dag i veckan har ett tema, från återvinning, eko-resande och energibesparing till minskade utskrifter. Under respektive dag fokuserar medarbetarna extra mycket på förbättringsmöjligheter samtidigt som företaget bjuder in till dagliga webbseminarier kring respektive område. På tisdagen uppmanas exempelvis alla medarbetare att sig till arbetet på ett så miljövänligt sätt som möjligt.

– Miljöveckan ska öka medvetenheten om miljön hos alla medarbetare och uppmärksamma de miljöinsatser som vi gör för samhället och gentemot våra kunder, säger Cecilia Pfannenstill, chef för Kvalitet, Miljö och Leveransprocess, Logica Sverige i ett pressmeddelande. Miljöveckan syftar till att ändra vårt eget beteende och att alltid ha med miljö som en parameter i allt vi gör, även efter att den här veckan är slut.

Logica Sverige är ett föredöme inom Logica när det gäller miljöarbete och vid årsskiftet beräknar den svenska verksamheten att minska koldioxidutsläppen med 57 procent i jämförelse med föregående år. Logica-koncernens gemensamma miljömål för 2009 är att minska koldioxidutsläppen med 6 % och innan 2020 ska de ha minskats med 50 procent jämfört med 2008. Vid halvårsskiftet har Logica minskat koldioxidutsläppen med 2,7 miljoner kilo koldioxid i Sverige och för helåret beräknas den siffran uppgå till 5,4 miljoner.

– Vi är långt framme i processen att miljöcertifiera hela vår svenska verksamhet och planen är att certifieringen ska vara klar i början av 2010. Grunden är nu lagd för fortsatta miljöförbättringar, vilket också skapar ett ökat förtroende hos våra kunder, säger Cecilia Pfannenstill.