BAE Systems Hägglunds andra yttrande till Länsrätten
BAE Systems Hägglunds inlämnade fredagen den 31 juli sitt andra yttrande till Länsrätten i målet angående FMVs upphandling av pansarterrängbilar. Hägglunds påtalar för rätten ett stort antal nya omständigheter som påverkat utvärderingen av Hägglunds anbud negativt och Hägglunds begär därför att upphandlingen rättas genom att kontraktet tilldelas Hägglunds alternativt att upphandlingen görs om.
Bland annat förtydligar Hägglunds sitt yrkande från tidigare om att upphandlingen skall rättas. Rättningen yrkas nu ske genom att i första hand Patrias anbud förkastas, eftersom det inte synes ha uppfyllt tvingande kvalificeringskrav avseende leveranstid och inlämnande av en offsetplan inom föreskriven tid.
Under pågående upphandling har FMV förändrat, lagt till och utökat att flertal olika krav i flera omgångar. De senast tillförda kraven, lades till så sent som 15 maj, dvs mer än 5 månader efter anbudstidens utgång. Detta är inte tillåtet enligt Lagen om Offentlig upphandling och de förändringar som gjorts har påverkat Hägglunds negativt. Hägglunds påtalade för rätten i sitt första yttrande att FMVs utvärderingsmodell är otydlig och därför har utvärderingsmodellen belysts i två oberoende utlåtanden – ett av professor Tom Manell och jur. dr Tobias Indén och ett av Copenhagen Economics. Bägge utlåtandena gör gällande att den av FMV använda utvärderingsmodellen har allvarliga brister.
Copenhagen Economics påtalar i sitt utlåtande att modellen är så bristfällig i sin konstruktion, att den inte kan identifiera det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet. Dessutom brister själva tillämpningen av modellen, då det finns starka indikationer på allvarliga beräkningsfel samt utelämnande av relevant information.
Vid FMVs utvärdering av anbuden har dessutom ett stort antal felaktiga bedömningar av både Hägglunds och Patrias anbud gjorts. I yttrandet listas 16 områden vilka alla varit till nackdel för Hägglunds SEP.
Några exempel: • Felaktigheter i området lastkapacitet och förmåga att fungera i de roller som fordonet ska användas i • Fel vid utvärderingen av skydd för besättningen • Fel vid utvärderingen av tillgänglighet och livscykelkostnad En rättning av felen, skulle göra SEP till det fordon som får högst poäng.
Avslutningsvis förs i yttrandet en vidare argumentation för de förespeglingar som gjorts från FMV att royalty skulle beaktas som en del av utvärderingen av priset, givet ett tydligt åtagande från Hägglunds. Hägglunds åtagande i royaltyfrågan är tydligt i inlämnad offert men har ändå lämnats utan beaktande vid FMVs utvärdering.
- ”De svårigheter vi har haft att förstå hur FMV har kommit till sin slutsats att föredra Patrias fordon, kan förklaras av alla de felaktigheter vi hittat. SEP är det mest fördelaktiga alternativet för Försvarsmakten och när dimman skingrats kring utvärderingen är jag övertygad om att utvärderingen visar just detta”, säger Tommy Gustafsson-Rask, marknads- och försäljningsdirektör vid BAE Systems Hägglunds. ”SEP är även det alternativ som ger de största fördelarna totalt sett i ett bredare perspektiv för Sverige, såsom teknikutveckling och miljövinster, och det är viktiga faktorer att väga in när regeringen senare skall besluta i ärendet.” www.baesystems.com/sep