Australien tredje landet som köper BAE Systems artillerisystem M777

M777 lyfts upp av en Chinook helikopter

BAE Systems, Global Combat Systems Weapons med huvudkontor och verksamhet i Karlskoga, har erhållit en order för serieproduktion av 93 enheter M777 (155 mm artillerisystem), till den amerikanska och australiska armén.

USA köper 58 system medan Australien anskaffar 35 via den amerikanska exportmyndigheten FMS (Foreign Military Sales). Därmed blir Australien det tredje landet, utöver USA och Kanada, som tar artillerisystemet M777 i bruk.

M777 serieproduceras i Barrow-in-Furness i Storbritannien samt Hattiesburg i Mississippi, USA (enheter som tillhör GCS Weapons sedan 2009 och där Bofors ingår) och orderstocken är i och med detta kontrakt uppe i sammanlagt 955 artilleripjäser.

Mike Smith, Managing Director, GCS Weapons: "Det nya avtalet är ett bevis på att M777 är det mest effektiva artillerisystemet av sitt slag eftersom dess rörlighet uppfyller samtliga taktiska operativa behov. Vi kommer att fortsätta den globala marknadsföringen och vi har goda förhoppningar om att vinna ytterligare kontrakt. Parallellt så pågår samtal med ett flertal andra länder som har för avsikt att uppgradera sin kapacitet inom artilleri".

M777 kan skjuta precisionsgranaten ”Excalibur”, som delutvecklats av BAE Systems i Karlskoga och som har en räckvidd på cirka 40 km.

Tack vare nyttjande av titan och aluminium legering väger M777 mindre än 4200 kg, vilket är hälften så mycket som ett traditionellt artillerisystem. Vikten tillåter att pjäsen med hjälp av helikoptrar snabbt kan förflyttas långa sträckor med kort varsel och nå områden som är mycket svåråtkomliga.

För mera information: Katarina Tolgfors Informationschef Mobil: +46 (0)73 668 22 58

Föreningen

Säkerhets- och försvarsföretagen är en intresseförening för små och stora företag inom säkerhets- och försvarsområdet i Sverige.

» Läs mer 

Kalender

På den här sidan hittar du information om kommande och genomförda aktiviteter där föreningen eller föreningens medlemmar medverkat i eller aktiviteter som vi bedömer kan vara av intresse. Här hittar du även länkar för att få material från tidigare seminarier.                             

                                                    » Läs mer


Aktuellt

  • Nyhetsbrev Nr 5 ute nu  » Läs mer 
  • Säkerhets- och försvarsföretagen i Almedalen     » Läs mer
  • Jan Pie ny direktör för Säkerhets- & försvarsföretagen  » Läs mer
  • Säkerhets- och försvarsföretagen välkomnar Mastec AB om ny medlem från 1 juli. 
  • SOFF remissvar på Utredningens om upphandling inom försvars- och säkerhetsområdet (Fi 2009:02) betänkande  » Läs mer
  • Säkerhets- och försvarsföretagen tecknade MoU med NDIA  » Läs mer
  • Opinion 2009. En majoritet av befolkningen är för ett svenskt militärt försvar och stödet ökar något. Betydligt fler än tidigare vill öka och färre än tidigare vill minska statens militära kostnader.    » Läs mer
  • Försvarsindustrins säkerhetspolitiska roll. Utrikespolitiska Institutets rapport » Läs mer
  • Försvarsindustrin – en tillgång för Sverige.    » Läs mer 
  • Gemensam europeisk kod mot korruption Säkerhets- och försvarsföretagen har beslutat att ansluta sig till en gemensam europeisk kod mot korruption.    » Läs mer